Wypełnienia zębów

Jeśli nasz ząb zostanie uszkodzony przez próchnicę (zobacz na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w) – co, niestety, jest bardzo powszechne i zdarza się często – będziemy musieli udać się do lekarza stomatologa. Za pomocą odpowiednich narzędzi i wierteł dentystycznych usunie on zainfekowane części zęba, pozbywając się próchnicy, a następnie powstały ubytek wypełni specjalnym materiałem. Wybór owych materiałów jest w dzisiejszych czasach dość duży i warto wiedzieć, z jakich opcji możemy skorzystać i czym się one charakteryzują. W dużych miastach i nowoczesnych gabinetach wybór ten jest często większy – oferują taki na przykład dentyści w Warszawie lub Krakowie (lista na:http://dentysta-stomatolog.com/krakow,1.html).

Jednym z najtańszych rodzajów wypełnienia zęba, zwanego potocznie plombą, jest wypełnienie amalgamatowe. Nie są jednak one zbyt estetyczne – maja bowiem brzydką, szarą barwę. Dlatego też stosowane są zazwyczaj w przypadku zębów położonych w tylnej części jamy ustnej – tam nie są widoczne, więc ich kolor lub wątpliwa estetyka nie stanowi problemu. Wypełnienia złote są z kolei najdroższe, jednakże zarazem najbardziej trwałe. Wykonywane są na specjalne zamówienie w laboratorium, a ich przymocowanie do zęba wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Do wypełnień wykonanych zaś z tworzyw sztucznych możemy zaliczyć wypełnienia kompozytowe. Ich niewątpliwym atutem jest barwa bardzo zbliżona do naturalnego koloru zęba – mogą być więc z powodzeniem stosowane w przypadku zębów położonych z przodu, a wykonane z nich wypełnienia mogą być niemalże niewidoczne. Nie są one jednak aż tak trwałe – w przypadku większych ubytków mogą okazać się nieskuteczne, pękać i zużywać się.

Wypełnienia porcelanowe są równie kosztowne, jak wypełnienia złote, i również przygotowywane w laboratoriach na specjalne zamówienie. Są bardzo trwałe i wytrzymałe, odporne na przebarwienia i możliwe do zamówienia w dopasowanym do naszych zębów kolorze. Wybór odpowiedniego wypełnienia ubytku w zębie należy do lekarza dentysty. Z pewnością dobierze on odpowiednie do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Warto jednak wiedzieć, iż nie w każdej sytuacji leczenie zęba za pomocą umieszczenia w nim plomby będzie skuteczne – jeśli będziemy zbyt długo zwlekać z wizytą u specjalisty, próchnica może wniknąć w ząb bardzo mocno i głęboko, uszkadzając go na tyle, że nie będziemy już mogli uniknąć leczenia kanałowego. Jeśli w odpowiednim monecie nie zadbamy o nasze ubytki i pozostawimy je same sobie bez pomocy lekarza, to będziemy zmuszeni skorzystać z usług protetyka (http://raktosieleczy.pl/protetyka-ostatnia-szansa-na-usmiech-317/). Dlatego koniecznie trzeba zwracać uwagę na swój uśmiech.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>