Peeling

Peeling jest to zabieg powszechnie stosowany w kosmetyce, dermatologii i medycynie estetycznej. Polega on na złuszczeniu lub rozpuszczeniu wierzchniej warstwy naskórka. Peeling jest wskazany dla wszystkich grup wiekowych od młodzieży podczas walki z trądzikiem, aż po osoby w starszym wieku do walki z objawami starzenia. Zabiegowi można poddać całe ciało. Peeling może być wykonywany na prawie każdej skórze, ale należy zachować ostrożność przy skórze wrażliwej, cienkiej i delikatnej, trądzikowej, a także z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Peeling wykonuje się w celu usunięcia martwych komórek naskórka razem z nadmiarem łoju.

Korzyści jest wiele – odświeżenie i wygładzenie skóry, spłycenie drobnych zmarszczek, regeneracja skóry, poprawa jędrności, elastyczności i napięcia, poprawa wchłanialności kosmetyków, przyśpieszenie odnowy naskórka, regulacja wydzielania sebum. Są różne rodzaje peelingów. Można je podzielić ze względu na zastosowaną metodę złuszczania (mechaniczne, fizyczne, chemiczne) oraz ze względu na głębokość działania (powierzchowne przez średnio głębokie po głębokie).

Peelingi mechaniczne polegają na złuszczaniu naskórka przy użyciu preparatów ścierających ręcznie albo przy użyciu aparatury. Peelingi mechaniczne to m. in. mikrodermabrazja, dermabrazja, peeling kawitacyjny. Peelingi fizyczne to złuszczanie naskórka np. przy użyciu lasera. Peelingi chemiczne wykonuje się z użyciem substancji chemicznych np. kwasów AHA. Powierzchowne działają w obrębie naskórka. Średnio głębokie obejmują cały naskórek i także górną warstwę skóry właściwej, a głębokie sięgają do głębszych warstw skóry. Peelingi można też podzielić na enzymatyczne, typu scrub, gommage, peel-of. Peeling enzymatyczny polega na nałożeniu specjalnych preparatów, często w formie kremowej lub żelowej, zawierających odpowiednie enzymy rozpuszczające obumarłe komórki. Należy nałożyć cienką warstwę i pozostawić na skórze przez kilka do kilkunastu minut. Następnie zmyć wodą. Peeling typu skrub to złuszczanie na skutek mechanicznego tarcia drobinek po skórze. Użyć można np. cukru wymieszanego z olejem. Peeling gommage najczęściej występuje w formie kremu nakładanego na skórę, następnie intensywnie ścieranego. Peel-of to specjalna maseczka żelowa.

Jeśli nie mamy doświadczenia z peelingami, na początek lepiej wybrać się do kosmetyczki. Ona fachowo doradzi, które peelingi są przeznaczone do naszego typu cery. jest to bardzo istotne, ponieważ np. peelingu gommage nie powinny wykonywać osoby ze skórą wrażliwą lub ze skłonnością do pękających naczynek. Ponadto chcąc wykonać mocniejszy peeling mechaniczny lub fizyczny, najczęściej nie posiadamy w domu odpowiedniej aparatury. Aby uzyskać fachową pomoc wystarczy wyszukać salon poprzez wpisanie w wyszukiwarkę np. frazy „kosmetyczka Rzeszów (swiaturody)”. Warto przynajmniej raz w miesiącu skorzystać z profesjonalnego zabiegu, gdyż jest on w stanie całkowicie i dokładnie oczyścić naszą twarz. Dzięki temu kosmetyki stosowane w domowej pielęgnacji będą miały większą wchłanialność i skuteczność.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>